Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy, a prawo podatkowe
27.01.2021

Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy, a prawo podatkowe

Bardzo często zdarza się, że kupujemy auto, jednak nie do końca spełnia ono nasze oczekiwania. Nie cieszy nas nowy nabytek, zatem taka transakcja mija się z celem. Wtedy wpadamy na pomysł, by jak najszybciej pozbyć się samochodu. Jednak czasem sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy może być odebrany przez Urząd Skarbowy jako celowe działanie i chęć szybkiego zysku. Czy można z tego wybrnąć, nie płacąc podatku? W jakich przypadkach będziemy z niego zwolnieni? Aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika na ten temat.

Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy – jak to wygląda w Polsce?

Polskie prawo podatkowe uznało, że auto jest dla nas sporym wydatkiem, zatem nie dokonujemy jego zakupu raz w miesiącu. Stąd też ustanowiono, że dopiero po pół roku możemy je spieniężyć bez rozliczania się z fiskusem z dodatkowego przychodu w postaci podatku dochodowego od osób fizycznych. Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy sprawia, że automatycznie musimy go uwzględnić w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”, w punkcie 8. „Inne źródła” przed 30 kwietnia bieżącego roku. Data 6 miesięcy od nabycia auta liczona jest od ostatniego dnia miesiąca. Oznacza to, że jeśli kupimy auto 15 stycznia, to 6 miesięcy według Urzędu Skarbowego mija z końcem czerwca. Jeśli sprzedasz samochód przed końcem czerwca, to ty będziesz musiał rozliczyć się z fiskusem, a nie tylko nabywca twojego starego auta.

Podatek od sprzedazy auta przed 6 miesiacami jest uzależniony od Twoich dochodów za rok, w którym tej sprzedaży dokonałeś. Jeśli zarobiłeś mniej niż 85 528 zł, obowiązuje cię stawka 18 proc., jeśli więcej – musisz odprowadzić 32 proc. Jeśli tego nie zrobisz, może grozić ci kara grzywny wynosząca nawet do 720 stawek dziennych (od 168 zł do 33 600 zł grzywny), ograniczenie lub pozbawienie wolności. W deklaracji należy wpisać kwotę, za ile kupiło się samochód oraz cenę, za którą się go sprzedało. Od różnicy oblicza się procentowo podatek. Jeśli zysk wynosi 1000 złotych, podatek to 18 lub 32 złote.

Sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy bez zysku

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodu jest sprzedaż wartościowej rzeczy, o ile nastąpiła ona przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca jej nabycia. Czy jest to sztywna zasada? Oczywiście, że nie. Jeśli będzie to sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy bez zysku, nadal musisz uwzględnić ją w zeznaniu podatkowym, jednak nie będziesz musiał płacić podatku, ponieważ poniesiesz swego rodzaju stratę. Zatem jeśli kupisz samochód za 10 tysięcy złotych, a sprzedasz go za 4 miesiące za 8 tysięcy, twój dochód będzie równał się 0. Urząd nie uzna, że zrobiłeś to celowo, by się wzbogacić, jednak nie można o tym zapominać w PIT-36.

Sprzedaż samochodu sprowadzonego z zagranicy przed upływem 6 miesięcy

Czy to samo tyczy się, gdy nastąpi sprzedaż samochodu sprowadzonego z zagranicy przed upływem 6 miesięcy? Już spieszymy z odpowiedzią. Otóż tak i ta sprzedaż wymaga zapłaty podatku od dochodu na zasadach ogólnych. Każde nabycie i zbycie, niezależnie od miejsca dokonania sprzedaży należy udokumentować. W tym celu również należy wpisać kwotę sprzedaży auta w rubryce numer 8 w dokumencie PIT-36. Dodatkowo warto wiedzieć, że wcześniej, gdy kupujemy wóz za granicą, z podatku zwolnione są takie czynności, jak koszt rejestracji auta w kraju i ubezpieczenie. Jeśli sprzedamy swoje auto po upływie 6 miesięcy (należy pamiętać, że jest to liczone od ostatniego dnia miesiąca nabycia auta) jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku.

Jak widać, podatek od sprzedazy auta przed 6 miesiacami nie jest mrzonką, a na wielu forach można przeczytać, że sprzedający dali się niemiło zaskoczyć. Warto wiedzieć o tym, szczególnie jeśli szybko nudzą się nam nowe nabytki.

Sprawdź nasze produkty

Easyone spray wax
Clean Wheel
Tech Coat – Ceramic Coat
Cover - Quick Coat
Black gum
Daily Shampoo
Tech Cleaner
Interior Dressing
Citrus Foam
Bug OFF!
Red Dewheel
APC
Glass Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.