Przyciemnianie szyb samochodowych
03.11.2020

Przyciemnianie szyb samochodowych

Ciemne szyby w samochodach mogą pełnić wiele funkcji. Najczęściej przyciemnianie szyb samochodowych kojarzone jest z autotuningiem i ma na celu nadanie pojazdowi sportowego charakteru. Często także podkreśla elegancję samochodu i sprawia, że nie można z zewnątrz spojrzeć do wnętrza samochodu. W tekście odpowiemy na pytania, czy można przyciemnić przednie szyby, jaka folia do przyciemniania szyb jest najlepsza i jak samemu przyciemnić szyby.

Przyciemnianie szyb samochodowych – czy to jest legalne?

Z reguły przyciemnianie szyb samochodowych jest domeną pasjonatów tuningowania samochodów. Jednak niejednokrotnie stosowane są fabrycznie przyciemniane szyby w samochodzie nie tylko w celach estetycznych, ale także praktycznych. Powierzchnia ograniczająca dostawanie się do wewnątrz promieni słonecznych poprawia komfort jazdy. Szczególnie w zimowe dni, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem, fabrycznie przyciemniane szyby w samochodzie zdają egzamin z funkcjonalności.

Legalność tego rozwiązania nie oznacza samowoli. Ustawodawca uznał, że przyciemnianie szyb samochodowych może ograniczać widoczność. Dlatego wskazał, jaki stopień przyciemnienia szyb wybrać dla okien w kabinie kierowcy. Boczne szyby od strony kierowcy i pasażera mogą mieć taki odcień, który pozwala na przepuszczanie 70 procent światła. Jaka folia do przyciemniania szyb przednich będzie odpowiednia, podpowiemy w dalszej części artykułu.

Ustawodawca wskazał, że tylne szyby i boczne po stronie tylnej kanapy nie mają ograniczeń. Jedynym warunkiem jest ten, że samochód musi być wyposażony w dwa lusterka boczne. Jaki stopień przyciemnienia szyb wybrać w takie miejsca? Jeśli fantazja podpowiada Ci takie rozwiązanie, możesz nawet całkowicie zamalować szybę.

Czy można przyciemnić przednie szyby?

Przyciemnianie przedniej szyby w samochodach jest legalne i zgodne z prawem, jeśli zastosujesz się do konkretnych przepisów. Możesz nałożyć ciemniejszą folię nawet na przednią szybę, jeśli przepuszczalność światła będzie nie mniejsza, niż 75 procent.  Czy można przyciemnić przednie szyby samodzielnie? Oczywiście, jeśli tylko utrzymasz poziom przyciemnienia.

Tu przechodzimy do ciekawego wątku, którego chyba ustawodawca nie przewidział. Trudno bowiem sprawdzić poziom przepuszczalności światła. Są odpowiednie urządzenia do takich badań, jednak nie dysponują nimi serwisy czy stacje diagnostyczne. Nie ma ich także drogówka, a znajdują się najczęściej jedynie w centrach badawczych lub na uniwersytetach. W związku z tym trudno powiedzieć jaki stopień przyciemnienia szyb wybrać, żeby nie łamać przepisów. Rozwiązanie tego problemu i podpowiedzi w kwestii jaka folia do przyciemniania szyb jest legalna, znajdziesz w dalszej części tekstu.

Folia do przyciemniania szyb – jaka najlepsza?

Niemal w każdym sklepie z asortymentem do tuningu lub akcesoriami samochodowymi znajdzie się folia do przyciemniania szyb. Jaka jest najlepsza? Tu masz pełną dowolność, ponieważ wybór jest spory. Zadecydujesz o tym, jaki stopień przyciemnienia szyb wybrać, a nawet kolor folii. Szczególnie w pasach przyciemniających górną część szybu możesz przebierać i dopasować odpowiedni element pasujący do Twojego samochodu. Jeśli wiesz już jaka folia do przyciemniania szyb sprawdzi się w Twoim samochodzie, wybierz produkt z homologacją. Dzięki temu unikniesz problemów na stacji diagnostycznej czy podczas kontroli drogówki.

Podczas wyboru folii weź pod uwagę jeszcze jeden czynnik. Są nim fabrycznie przyciemniane szyby w samochodzie, który chcesz poddać tuningowi. Jeśli wybierzesz folię z maksymalnym dopuszczalnym zaciemnieniem, a samochód ma już fabryczne przyciemnienie, może się okazać, że nie spełnia on warunków zawartych w przepisach. Wówczas takie przyciemnianie szyb samochodowych będzie nie tylko nielegalne, ale także niebezpieczne dla kierowcy.

Jak samemu przyciemnić szyby?

Przyciemnianie szyb samochodowych to przedsięwzięcie, które może narazić Cię na spore koszty. Jeśli zlecisz profesjonalnemu warsztatowi taką pracę, musisz liczyć się z wydatkiem na poziomie 500 do 1000 złotych. Dlatego część osób wybiera samodzielne oklejanie szyb samochodowych. Sama folia może kosztować około 100 złotych, do czego musisz doliczyć trochę czasu na wykonanie tych prac. Żeby przyciemnianie szyb samochodowych było skuteczne i dawało długotrwały efekt, będziesz musiał prawdopodobnie wyjąć boczne szyby. Pozwoli Ci to na precyzyjne dopasowanie folii i równomierne rozłożenie jej na powierzchni szyby.

Jak samemu przyciemnić szyby? Jeśli masz już folię, musisz dokładnie wymyć każdą szybę i usunąć z niej tłuste zabrudzenia. W tym celu sięgnij po środek Glass Cleaner, który znajdziesz w asortymencie CleanTech. Preparat dostępny jest w wygodnym opakowaniu i już gotowy do użycia. Szybko usuwa zabrudzenia i nie pozostawia smug na szybie.

Sprawdź nasze produkty

Tech Coat – Ceramic Coat
Cover - Quick Coat
Easyone spray wax
Black gum
Daily Shampoo
Tech Cleaner
Interior Dressing
Inside cleaner
Citrus Foam
Leather Care Kit
Bug OFF!
Shot Foam
Red Dewheel
Leather QD
Leather Protector
APC
Glass Cleaner
Leather Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.