Poszerzanie felg - sposób na tuning auta
02.11.2020

Poszerzanie felg – sposób na tuning auta

Jest wiele sposobów na poprawę estetyki samochodu i nadanie mu sportowego charakteru. Jednym z ciekawszych rozwiązań stosowanych w autotuningu jest poszerzanie felg. Choć to dosyć kosztowny proces, jest w stanie znacznie zmienić wygląd samochodu. Z tekstu dowiesz się, jak wykonuje się poszerzanie felg stalowych i aluminiowych oraz jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia.

Co daje poszerzanie felg stalowych i aluminiowych?

Szerokie felgi to charakterystyczna cecha pojazdów wyścigowych. Powszechnie szersze koła stosuje się w autach rajdowych, co ma zapewnić lepszą przyczepność. W związku z tym poszerzanie felg aluminiowych i stalowych wykorzystywane jest do uzyskania efektu samochodu rajdowego przez pojazd seryjny. Często także kierowcy aut, które biorą udział w amatorskich wyścigach, korzystają z usługi poszerzania felg. Trudno uzyskać odpowiedź, czy jest to skuteczniejsze, ponieważ zdania na ten temat są podzielone.

Poszerzanie felg stalowych, jak i aluminiowych ma także inny cel. Często w szerokie felgi wyposażone są samochody luksusowe. To właśnie do nich mają się upodabniać pojazdy tuningowane. Poszerzanie felg i pokrycie ich warstwą chromu to częsty zabieg wśród miłośników autotuningu.

Poszerzanie felg aluminiowych i stalowych – jak przebiega proces?

Poszerzanie felg to proces, który przeprowadza się zarówno na felgach wykonanych z aluminium, jak i stalowych. Większość przedsiębiorstw wykonujących takie usługi poszerza element minimalnie o jeden cal. Następnie szerokość można zwiększać co pół cala. Nie ma górnej granicy, do której można przeprowadzać  poszerzanie felg aluminiowych i stalowych. Regulują to najczęściej wymiary dostępnego ogumienia.

Poszerzanie felg stalowych i aluminiowych przeprowadzane jest w ten sam sposób. W pierwszej kolejności felga jest przecinana po obwodzie w taki sposób, że rozdziela się na dwa elementy. Następnie pomiędzy nie wspawuje się pas grubej blachy o wybranej szerokości. Łączenie spawem ciągłym po obu stronach można dodatkowo wzmocnić, co sprawdza się szczególnie w samochodach rajdowych. Poszerzanie felg można zakończyć malowaniem całego elementu.

Jakie są różnice pomiędzy poszerzaniem felg aluminiowych a stalowych? Poszerzanie felg stalowych uważane jest za nieco łatwiejsze z uwagi na większą liczbę specjalistów pracujących z tym materiałem. Najczęściej też poszerzane są na zewnątrz. Z kolei felgi aluminiowe poszerza się najczęściej do środka. Poszerzanie felg aluminiowych wymaga też większej precyzji i jest bardziej kosztowne. Warto też do wykonania tego zadania znaleźć solidnego specjalistę. 

Poszerzanie felg stalowych – cena

Jeśli decydujesz się na poszerzanie felg stalowych, cena tej usługi będzie Cię interesowała. Ceny są różne i zależą między innymi od rodzaju materiału, szerokości spawanego elementu oraz ewentualnej potrzeby wzmocnienia go. Za poszerzanie felg stalowych cena waha się w granicach pomiędzy 1500 – 2500 za komplet kół. Lepiej uważaj na wszystkie oferty poniżej tej sumy, ponieważ może to świadczyć o braku kompetencji danego warsztatu.

Poszerzanie felg – na co uważać?

Proces polegający na poszerzaniu felg aluminiowych wpłynie na estetykę samochodu i zapewnia lepsze parametry podczas wyścigów rajdowych. Jeśli jednak zamierzasz samochodem legalnie poruszać się po drodze, musisz pamiętać, że opona nie może wystawać poza obrys samochodu. Dlatego zbyt duże poszerzanie felg może spowodować problemy w czasie kontroli czy przeglądu. Jeśli nie chcesz jeździć samochodem tylko na lawecie i korzystać z niego na rajdach czy zlotach, pamiętaj o tym problemie.

Jak wspominaliśmy wcześniej, poszerzanie felg aluminiowych jest dosyć kosztowne. Dlatego, jeśli uzyskasz już zamierzony efekt i felgi będą wykończone warstwą lakierniczą, zadbaj o ich pielęgnację. Odpowiednie środki znajdziesz w asortymencie CleanTech. Do czyszczenia tych elementów możesz wybrać między innymi Red Dewheel, dający efekt krwawiącej felgi. Z kolei do pielęgnacji i stworzenia powłoki ochronnej znakomicie nadaje się EASYONE SPRAY WAX.

Sprawdź nasze produkty

Easyone spray wax
Clean Wheel
Tire and Rubber Cleaner
Black gum
Interior Dressing
Red Dewheel
APC

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.