Polerowanie nowego lakieru
27.07.2020

Polerowanie nowego lakieru

Wielu kierowców, zaczynając przygodę z malowaniem własnego samochodu, z zaskoczeniem stwierdza, że czynność ta nie jest wcale łatwa, a uzyskane efekty są niezadowalające.

Powłoka lakieru bezbarwnego okazuje się nie być idealnie gładką, co daje efekty dalekie od zamierzonych. Rozwiązaniem tego problemu jest polerowanie lakieru po malowaniu, dzięki czemu powierzchnia samochodu staje się gładka i lśniąca. Oczywiście polerowanie nowego lakieru nie jest sprawą prostą i zabieranie się do tego bez uprzedniej wiedzy, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Postaramy się więc tutaj wyjaśnić problem, jakim jest polerowanie nowego lakieru i odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań, takich jak: po jakim czasie polerować lakier bezbarwny, jak wygląda polerowanie po lakierowaniu sprayem itp. Pierwsze pytanie, być może banalne, brzmi: po co wykonuje się polerowanie lakieru po malowaniu? Odpowiedzieliśmy na nie częściowo już na początku – po to, by wygładzić powłokę karoserii. Uściślając rzecz, należy dodać, że ręczne polerowanie lakieru po malowaniu wymagane jest w sytuacji, gdy struktura lakieru przypomina skórkę od pomarańczy, różni się znacząco od oryginalnego lakieru elementów sąsiadujących. Kolejną rzeczą są możliwe śmieci w lakierze. Można je oczywiście usunąć punktowo, ale tylko w przypadku bardzo małej ilości. Polerowanie lakieru akrylowego po malowaniu potrzebne jest też wtedy, gdy widoczne są przejścia między starym lakierem a nowym.

Po jakim czasie polerować lakier bezbarwny?

Częstym pytaniem, jakie pojawia się na forach internetowych dotyczących motoryzacji, jest: po jakim czasie polerować lakier bezbarwny? To pytanie bardzo zasadne z uwagi na fakt, że zbyt szybkie polerowanie może skończyć się pogłębieniem nierówności na masce samochodu. Po jakim czasie polerować lakier bezbarwny? Zdecydowana większość lakierów akrylowych nadaje się do polerowania już po 24 godzinach od momentu wykonania czynności lakierniczych. Polerowanie lakieru akrylowego po malowaniu jest więc możliwe dość szybko. Lakier nowy, położony w przeciągu kilkudziesięciu godzin jest łatwiejszy w polerowaniu niż ten już mocno utwardzony. Warto też nadmienić, że świeży lakier jest także czystszy, stąd jego szybsze polerowanie pozwoli tę czystość zachować. Ręczne polerowanie lakieru po malowaniu musi być też wykonane z pomocą odpowiednich narzędzi. Do wykonywania tej czynności używa się polerki obrotowej, rotacyjnej, która posiada talerz wykończony obracającym się rzepem. Do niego można przymocować nakładkę polerską, tak zwany pad. Pady mogą być wykonane z wełny, mikrofibry albo pianki. Posiadając takie narzędzia pracy i widząc, po jakim czasie polerować lakier bezbarwny, można śmiało zabrać się do dzieła.

Polerowanie po lakierowaniu sprayem

Jak już wiemy, najczęstszą wadą lakierniczą jest występowanie efektu skórki pomarańczy, który pojawia się w wyniku obniżenia się ciśnienia w sprayu. Kiedy więc niepożądana wada pojawi się na karoserii samochodu, należy przygotować się na polerowanie po lakierowaniu sprayem. Jak dokładnie wygląda takie zabieg, na czym polega? Otóż likwidowanie takich szpecących lakier efektów zaczyna się od zmatowienia powierzchni papierem wodnym na mokro. Papier wodny powinien mieć gradację 1500. Kiedy powierzchnia stanie się zupełnie gładka, kiedy zmatowieje, wtedy zaczyna się dopiero prawdziwie polerowanie po lakierowaniu sprayem. Czynność taką wykonuje się polerką elektryczną oraz białym padem. Używa się także pasty polerskiej średniościernej. Następnie do pracy wykorzystuje się czarnego pada wykończeniowego oraz takowej, czyli wykończeniowej, pasty polerskiej. Takie polerowanie po lakierowaniu sprayem powinno przynieść efekt końcowy taki, że niemożliwe będzie odróżnienie elementu lakierowanego od sąsiedniego.

Sprawdź nasze produkty

Tech Coat – Ceramic Coat
Cover - Quick Coat
Easyone spray wax
Black gum
Tech Cleaner
Interior Dressing
Citrus Foam
Bug OFF!
Red Dewheel
APC
Glass Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.