Polerka rotacyjna czy oscylacyjna?
26.11.2020

Polerka rotacyjna czy oscylacyjna?

Prace polerskie to jedno z ważniejszych zadań, jakie stoi przed osobami zajmującymi się auto detailingiem. Dopiero wypolerowany nowy lakier przestaje kontrastować z dotychczasowym i staje się błyszczący. Polerowanie pozwala także usunąć rysy i uszkodzenia parkingowe, co pomaga przywrócić wyjątkowy wygląd karoserii. W poniższym tekście zastanowimy się czy lepsze właściwości ma polerka rotacyjna, czy oscylacyjna. Wykażmy także która polerka – oscylacyjna czy rotacyjna – lepiej nadaje się dla amatora.

Polerka oscylacyjna czy rotacyjna – czym się różnią?

Zanim wskażemy zastosowanie i zalety, jakimi charakteryzuje się polerka rotacyjna czy oscylacyjna, wykażemy różnice pomiędzy tymi elementami. Sama konstrukcja urządzeń na pierwszy rzut oka niewiele się różni. Jeśli nie masz doświadczenia, to nie będziesz wiedział, czy leży przed Tobą polerka oscylacyjna, czy rotacyjna. Konstrukcja urządzenia przypomina szlifierkę kątową, tylko głowica nie jest wyposażona w tarczę, a gąbkę polerską.

O tym, czy znajduje się przed Tobą polerka rotacyjna, czy oscylacyjna, przekonasz się po uruchomieniu urządzenia. Obie maszyny działają w nieco inny sposób. Polerki rotacyjne to urządzenia o pojedynczym trybie pracy, który polega na obrocie tarczy polerskiej wokół własnej osi. Z kolei urządzenia oscylacyjne to tak zwane polerki dual action, których głowice wykonują bardziej skomplikowany ruch. Poza obracaniem się wokół własnej osi, urządzenie dodatkowo oscyluje na boki. Sprawdzenie sposobu poruszania się głowicy to najłatwiejszy sposób na to, by wyjaśnić, czy w Twoich rękach znajduje się polerka oscylacyjna, czy rotacyjna.

Polerka rotacyjna czy oscylacyjna – do jakich prac je stosować?

Jeśli zastanawiasz się która polerka rotacyjna czy oscylacyjna będzie lepsza, wszystko zależy od zakresu prac i poziomu doświadczenia. Z różnym sposobem działania wiąże się także określona trudność w pracy urządzeniem. Pojawia się zatem pytanie, polerka rotacyjna czy oscylacyjna będzie dobra do drobnych samodzielnych prac?

W czasie prac pielęgnacyjnych o niewielkim zakresie lepsze efekty przyniesie polerka oscylacyjna. To właśnie takie urządzenie generuje wolniejsze obroty, dzięki którym możesz uniknąć przypalenia lakieru lub zbyt agresywnego polerowania go. Dlatego drobne nierówności najlepiej usunie polerka oscylacyjna. Czy rotacyjna także może sobie z nimi poradzić? Owszem, jednak jest to nieco trudniejsze i wymaga więcej umiejętności od operatora. Takie urządzenia zdecydowanie lepiej sprawdzają się przy polerowaniu większych powierzchni po lakierowaniu.

Niezależnie od tego, czy w Twoich dłoniach znajdzie się polerka rotacyjna, czy oscylacyjna, musisz zastosować odpowiednie akcesoria i środki polerskie. Należą do nich gąbki o różnej gradacji, które pozwolą na rozprowadzenie pasty polerskiej. Zwróć uwagę także na dobór właściwego preparatu, który zetrze nierówności i doprowadzi lakier do doskonałego stanu wizualnego.

Sprawdź nasze produkty

Tech Coat – Ceramic Coat
Cover - Quick Coat
Easyone spray wax
Black gum
Daily Shampoo
Tech Cleaner
Interior Dressing
Citrus Foam
Bug OFF!
Red Dewheel
APC
Glass Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.