Malowanie auta wałkiem – kiedy ma to sens?

Część znawców motoryzacji na samą myśl o malowaniu auta wałkiem puka się w czoło. Rzeczywiście, wydaje się, że trudno jest uzyskać zadowalający efekt z pomocą takiego narzędzia. Wszystko zależy jednak od efektu, jaki będzie wymagany. Są sytuacje, w których malowanie samochodu wałkiem może być akceptowalne.

Malowanie auta wałkiem czy wizyta u lakiernika?

Dysponujesz wieloletnim samochodem, którego powierzchnia karoserii pozostawia wiele do życzenia? Wizyta u lakiernika i przemalowanie całego pojazdu może kosztować krocie. Jeśli chcesz odrobinę poprawić stan wizualny swojego auta, możesz zdecydować się na taką metodę. Malowanie auta wałkiem może przynieść ciekawy efekt i z pewnością będzie zauważalne. Nie spodziewaj się jednak znakomitego efektu ani długotrwałej zmiany na lepsze.

Drugą sytuacją, w której możesz zdecydować się na malowanie samochodu wałkiem, jest auto tuning. Tutaj trudno wskazać konkretny przykład, w którym akurat ta metoda będzie najlepsza. Niejednokrotnie widać na rodzimych ulicach samochody pomalowane w różne wzory lub mające ciekawe przejścia kolorystyczny w ramach jednego elementu. Właśnie malowanie auta wałkiem może być metodą na uzyskanie zadowalającego efektu.

Malowanie auta wałkiem – jaka farba?

Zastanawiasz się jak zacząć malowanie auta wałkiem? Jaka farba będzie Ci potrzebna do przeprowadzenia tego procesu? W zasadzie możesz do tego użyć dowolnej farby. Na forach internetowych można znaleźć informacje o wykorzystywaniu do prac farb emaliowych. Najlepsze opinie mają preparaty wykonywane na bazie żywic poliuretanowych, które tworzą bardzo trwałą i elastyczną powłokę. Część osób proponuje z kolei uniwersalne farby olejne ftalowe, które często wykorzystywane są do odnawiania elementów małej architektury.

Przy malowaniu auta wałkiem, jaką farbę wybierzesz, taki efekt osiągniesz. Jeśli zależy Ci na tym, żeby lakier wytrzymał w dobrym stanie trochę dłużej, niż parę miesięcy, sprawdź jej parametry. W tym wypadku ogromne znaczenie ma zwłaszcza odporność na czynniki atmosferyczne. Pamiętaj o tym także w przypadku, kiedy wybierasz lakier o jasnym kolorze. Może się okazać, że z biegiem czasu pożółknie. Dlatego malowanie auta wałkiem na biało nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Od czego rozpocząć malowanie auta wałkiem?

W tej metodzie sporą zaletą jest fakt, że w zasadzie nie potrzeba wielkich umiejętności, aby osiągnąć przyzwoity efekt. Malowanie samochodu wałkiem musisz jednak rozpocząć od inwestycji w odpowiednie akcesoria malarskie. Najlepiej wybrać wałek malarski zakończony gąbką. Przy okazji wyposaż się w pędzel z miękkim włosiem, który przyda się w trakcie malowania trudnodostępnych miejsc.

Malowanie auta wałkiem dobrze jest rozpocząć od przygotowania podłoża. Podstawą jest umycie i zdjęcie resztek wosku za pomocą odpowiednich kosmetyków samochodowych. Można je zmatowić i pokryć podkładem, co pozwoli na dłużej utrzymać niezły efekt. Malowanie samochodu wałkiem będziesz musiał zakończyć polerowaniem na mokro. W ten sposób uda Ci się usunąć część zgrubień i wyrównać powierzchnię. Na koniec nałóż wosk, który zwiększa połysk i chroni lakier przed czynnikami atmosferycznymi.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera