Jaki płyn do spryskiwaczy?

Pytanie o to, jaki płyn do spryskiwaczy wybrać, jest więc jak najbardziej zasadne. Płyn do spryskiwania jest każdemu kierowcy bardzo potrzebny, ponieważ czystość szyb odpowiada za bardzo dobrą widoczność na drodze. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Jeśli szyby są brudne, widoczność słaba lub bardzo słaba, zagrożenie kolizją wzrasta. Dlatego też warto pytać, jaki płyn do spryskiwaczy wybierać, na co zwracać uwagę przy zakupie.

Płyn do spryskiwaczy – czego unikać?

Już na wstępie możemy przecież powiedzieć, że płyny, które są marnej jakości, mogą powodować wiele kłopotów. Źle wpływają na elementy gumowe, na wycieraczki samochodu, mogą pozostawiać na szybie smugi, często negatywnie działają na lakier karoserii. Kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, to fakt złego wpływu takiego niesprawdzonego płynu na zdrowie człowieka. Jeśli więc odpowiedź na pytanie, jaki płyn do spryskiwaczy wybrać, może być już teraz udzielona, brzmi następująco: taki, który jest sprawdzony, przetestowany, ma skład nie budzący zastrzeżeń, jest bezpieczny dla człowieka.

Jaki letni płyn do spryskiwaczy?

Pytania o to, jaki płyn do spryskiwaczy letni wybrać i o to, jaki zimowy płyn do spryskiwaczy wybrać, pojawia się bardzo często na forach internetowych, co świadczy o dużym zainteresowaniu kierowców tym problemem. Oczywiście to, jaki płyn do spryskiwaczy letni będzie najlepszy, zależy od wielu czynników, warto jednak wskazać, że taki płyn powinien mieć stosowny certyfikat. Renomowani producenci oferują swoje produkty zawsze z odpowiednim certyfikatem, na przykład certyfikatem zgodności ITS. Wybierając letni płyn do spryskiwaczy, trzeba zawsze sprawdzać, czy posiada on certyfikat albo chociaż znak bezpieczeństwa B, który także świadczy o dobrej jakości płynu. To, jaki płyn do spryskiwaczy letni będzie wybrany, powinno również zależeć od jego temperatury zamarzania. Zdarza się, że niektóre płyny mogą zamarznąć nawet przy niskim przymrozku, dlatego też zakres ich stosowania jest zawężony. Skład, jaki płyn do spryskiwaczy letni powinien zawierać, to między innymi alkohol w ilości 5 %. Alkohol pozwala stosować płyn w czasie przymrozków, których temperatura może osiągać – 5 stopni Celsjusza. Należy wspomnieć jeszcze, że do najlepszego płynu do spryskiwaczy warto dobrać także bardzo dobry środek, który chroniłby karoserię przed wodą. Lśniąca karoseria i błyszczące szyby razem tworzą wspaniały wizualny efekt. Takim preparatem hydrofobowym, który zrzuca wodę, a przez to ułatwia w dużym stopniu mycie auta jest EasyOne Spray Wax marki Cleantech. Preparat ten można także stosować na szyby, ma więc podwójne zastosowanie. I jako środek hydrofobowy, i jako płyn do spryskiwaczy. Współpracuje on bardzo dobrze z ceramicznymi powłokami, przyczynia się także do dłuższej żywotności twardych wosków, poza tym jest elektrostatyczny, sprawia, że zabrudzenia na aucie nie powstają tak szybko, jakby to miało miejsce bez zastosowania EasyOne Spray Wax marki Cleantech. Ciekawym rozwiązaniem jest też produkt Marki Cleantech o nazwie Cover. Podbija on hydrofobowość powierzchni lakieru. Po użyciu tego preparatu widoczna jest poprawa barwy i szklistości lakieru.

Jaki zimowy płyn do spryskiwaczy?

Opowiadając na pytanie, jaki płyn do spryskiwaczy zimowy wybrać, należy stwierdzić, że przy wyborze najważniejsze jest kryterium krystalizacji. To, jaki płyn do spryskiwaczy na zimę ktoś wybierze, powinno więc zależeć od tego, czy temperatura krystalizacji wynosi minimum -20 stopni Celsjusza. Trzeba też pamiętać, że płyn zimowy, tak jak i letni, powinien być neutralny dla lakieru. Ważne jest też to, by płyn dobrze nawilżał gumowe wycieraczki. Jaki płyn do spryskiwaczy zimowy wybrać? Właśnie taki, który utrzyma dobrą kondycję piór wycieraczek. Dobry płyn spowoduje, że wycieraczki będą miały swobodny poślizg, nie będą „piszczały” i nie pozostawią smug. To, jaki zimowy płyn do spryskiwaczy się wybierze, wpływa więc na komfort używania wycieraczek, a tym samym na komfort jazdy. Płyn na zimę zawiera glikol etylowy oraz glicerynę, a ten pierwszy sprawia, iż alkohol oddziela się od wody wolniej i odparowuje także wolno. Proces ten powoduje, że dysze spryskiwaczy nie zamarzają, nie zamarza także płyn natryskiwany na szybę. Zastanawiając się więc nad tym, jaki płyn do spryskiwaczy na zimę wybrać, warto wiedzieć, że duża zawartość glikolu może wpływać na powstawanie smug. W płynie powinno się go znajdować około 4 -5 %.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera