Jaka powłoka – kwarcowa czy ceramiczna – do samochodu?
27.07.2020

Jaka powłoka – kwarcowa czy ceramiczna – do samochodu?

Większość kierowców przywiązuje ogromną wagę do wyglądu własnego samochodu, w związku z tym interesuje się tematyką związaną z możliwością zabezpieczenie lakieru auta powłoką ochronną.

Jak sama nazwa wskazuje, taka powłoka chroni lakier i pozwala zachować go w czystości. Dzięki temu samochód lśni, cieszy oko kierowcy i doprowadza do zazdrości użytkowników czterech kółek, którzy borykają się z problemem zarysowanego i brudnego lakieru. Kierowcy często zastawiają się nad tym, jaka powłoka, kwarcowa czy ceramiczna, będzie dla nich lepszym wyborem, dlatego też postaramy się tutaj pomoc w wyborze. Przedstawimy pokrótce różnice występujące w tych dwóch stosowanych ochronach lakieru, by dowiedzieć się tego, jaka powłoka, kwarcowa czy ceramiczna, będzie lepsza. Oczywiście to, jaka powłoka, ceramiczna czy kwarcowa, będzie dla każdego najlepsza, jest wypadkową wielu rzeczy, tego, jakie się ma auto, czego się oczekuje, jakim budżetem się dysponuje. Jaka powłoka ceramiczna powinna być najlepsza, a jaka kwarcowa? Postaramy się na to pytanie zaraz odpowiedzieć.

Powłoka kwarcowa. Opinie

Jako pierwsza w naszej prezentacji pojawia się powłoka kwarcowa, opinie zbierająca zróżnicowane, które zawsze jednak zawierają w sobie pochwałę niskich kosztów zastosowania takiej ochrony. I właśnie cena, jaką trzeba zapłacić za powłokę kwarcową, jest powodem wybrania jej przez wielu użytkowników. Tyle tylko, że niższa cena to krótszy czas wytrzymałości tej powłoki. Kwarc utrzymuje się oczywiście dłuższej niż wosk, bo potrafi trzymać się na lakierze aż do roku, czasem nawet do półtora roku, ale o wiele krócej niż ceramika. Niemniej jednak dla kierowców niezbyt zamożnych jest świetnym rozwiązaniem. Powłoka kwarcowa opinie zbiera zasłużenie dobre, ponieważ zapewnia bardzo dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, to, że potrafi świetnie odpychać wodę, czyni ją niezastąpioną, kiedy pragnie się utrzymać auto w czystości. Błoto, woda nie przylegają do zewnętrznej powierzchni pojazdu, dzięki czemu auto błyszczy i lśni. Kwarc pozwala również uzyskać efekt głębi kolorów zarówno tych jasnych, jak i ciemnych. Na kolorach ciemniejszych efekt ten widoczny jest jednak lepiej, głębia jest wyraźniejsza. Sumując, trzeba powiedzieć, że powłoka kwarcowa opinie otrzymuje bardzo dobre, jest doskonałym rozwiązaniem dla tych kierowców, którzy pragną uzyskać doskonały efekt przy zminimalizowaniu kosztów.

Test powłok ceramicznych

Kolejna powłoka, która pojawia się w naszej prezentacji – ceramiczna – jest zdecydowanie lepsza od kwarcowej. Test powłok ceramicznych pokazuje, że mogą one utrzymywać się na lakierze nawet do pięciu lat. Oczywiście czas przetrwania takiej ochrony uzależniony jest od sposobu eksploatacji samochodu, ale przy zrównoważonej i „normalnej” eksploatacji wytrzyma ona pięć lat użytkowania. Test powłok ceramicznych udowadnia również, że chronią one karoserię nie tylko przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, jak to się działo w przypadku powłoki z kwarcu, ale także przed różnego rodzaju zarysowaniami, mikroryskami, zadrapaniami ostrym przedmiotem. Tak działa właśnie powłoka ceramiczna, czy warto więc ją stosować jako ochronę lakieru, czy nie lepiej zostać przy powłoce kwarcowej? Na pewno minusem jest cena takiej ochrony, o wiele wyższa niż ochrony kwarcowej. W sklepie za powłokę ceramiczną trzeba zapłacić od 300 złotych, w górę, a cena rośnie o wiele więcej, gdy taką ochronę nakładają studia detailingowe. Tutaj za usługę trzeba zapłacić od 1000, 3000 a nawet do 5000 złotych. Oczywiście w studiu detailingowym w cenie jest jeszcze robocizna, jak i wszelkie dodatkowe materiały do położenia, przygotowania lakieru i jego korekty.

Nakładanie powłoki ceramicznej

Jak widać, nakładanie ochrony ceramicznej nie jest rzeczą tanią, ale efekt wywołany jej zastosowaniem jest trwały i dobroczynny dla samochodu. Oprócz wymienionych wyżej zalet, należy do nich dodać jeszcze ochronę powłoki przed ostrą chemią i promieniowaniem UV. Przed takimi zagrożeniami broni auto powłoka ceramiczna, czy warto ją więc stosować i płacić z nią duże pieniądze? Uważamy, że tak. Należy tutaj jeszcze dodać, że samodzielne nakładanie powłoki ceramicznej wymaga umycia, korekty i odtłuszczenia lakieru. Do tej czynności potrzebne są również szmatki z mikrofibry oraz gąbkowe aplikatory. Dokładna instrukcja nakładania powłoki ceramicznej powinna znajdować się w zestawie z preparatem, warto więc, by każdy kierowca dokładanie się z nią zapoznał przed podjęciem wszelkich działań.

Jaką powłokę ceramiczną wybrać ?

Wielu kierowców zastanawia się na tym, jaką powłokę ceramiczną wybrać, by spełniła pokładane w niej oczekiwania, które są w większości przypadków takie same. Użytkownicy czterech kółek pragną, by ochrona lakieru utrzymywała się jak najdłużej i była trwała, mocna. Jaką powłokę ceramiczną wybrać? Taką, która będzie posiadała kartę zgodności z normą REACH. Tylko wtedy uzyska się pewność, że powłoka jest bezpieczna dla zdrowia, co przy jej samodzielnym nakładaniu jest bardzo ważne. Przy wyborze warto brać też pod uwagę firmę. Jeśli jest zaufana i sprawdzona, warto zainteresować się jej produktem. Na forach internetowych można też natknąć się czasami na ranking powłok ceramicznych, który może być pomocny w wyborze konkretnego środka. Taki ranking powłok ceramicznych powinien być dostępny również w sklepach oferujących różne ochrony do lakierów samochodowych.

Sprawdź nasze produkty

Daily Shampoo
Cover - Quick Coat
Easyone spray wax
Black gum
Tech Cleaner
Interior Dressing
Citrus Foam
Bug OFF!
Red Dewheel
APC
Glass Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.