Jak wyczyścić nawiewy w samochodzie?
25.11.2020

Jak wyczyścić nawiewy w samochodzie?

System nawiewów w każdym samochodzie odpowiada za jakość powietrza wtłaczanego do kabiny. Zadbany nawiew sprawia, że kierowcy oddychają świeżym i czystym powietrzem. Jego jakość ma ogromne znaczenie szczególnie podczas długotrwałej jazdy. Pojawia się jednak pytanie, jak wyczyścić nawiewy w samochodzie? Co zrobić, kiedy nieprzyjemny zapach z nawiewu w samochodzie roznosi się po całej kabinie? Czyszczenie nawiewów w samochodzie to jednak nic trudnego i w tekście podpowiemy, jak to zrobić.

Kiedy czyszczenie nawiewów w samochodzie jest nieuniknione?

Książki serwisowe z reguły nie wspominają o tym, kiedy i jak wyczyścić nawiewy w samochodzie. W związku z tym część kierowców robi to raz do roku, a inni całkowicie rezygnują z takich prac. Najczęściej jednak decyzję o czyszczeniu nawiewów w samochodzie podejmuje się pod wpływem niepokojącego zachowania systemu.

Nieprzyjemny zapach z nawiewu w samochodzie to pierwszy objaw, który powinien dać Ci do myślenia. Jeśli po załączeniu silnika nawiew w samochodzie wypuszcza powietrze o zatęchłym i nieprzyjemnym zapachu, oznacza to, że układ jest zagrzybiony, a zarodniki mogą trafić do Twojego układu oddechowego. Dlatego już po pierwszej diagnozie nadchodzi pora na prace serwisowe i warto zdecydować się na czyszczenie nawiewów w samochodzie.

Innym niepokojącym objawem jest parowanie szyb wewnątrz auta. Może temu dodatkowo towarzyszyć nieprzyjemny zapach z nawiewu w samochodzie. To także objaw, który wymaga natychmiastowej reakcji. Jak wyczyścić nawiewy w samochodzie,jeśli emitują wilgotne powietrze? Tu pora przejść do kolejnego etapu, czyli poprosić o pomoc specjalistów. Najczęściej potrzebna będzie wymiana filtrów powietrza, a także dodatkowe suszenie nawiewu w samochodzie.

Nawiew w samochodzie – czyszczenie systemu wentylacyjnego

Istnieje kilka sposobów na to, żeby zneutralizować parowanie szyb i nieprzyjemny zapach z nawiewu w samochodzie. Kilka z nich możesz wykonać samodzielnie bez ingerencji ze strony mechanika samochodowego. Okażą się skuteczne szczególnie w sytuacji, kiedy nawiew w samochodzie nie jest jeszcze mocno zainfekowany.

Pierwszym Twoim krokiem powinien być zakup preparatów do odgrzybiania nawiewu w samochodzie. Takie preparaty aplikowane są w czasie uruchamiania silnika i włączenia nawiewu. Wówczas środki aktywne dostają się do wewnątrz układu. Profesjonalne środki są w stanie wyczyścić nawiew w samochodzie już w kilkanaście minut.

Jak wyczyścić nawiewy w samochodzie, jeśli takie preparaty nie przynoszą efektu? Wówczas musisz skierować kroki do profesjonalnych serwisów zajmujących się czyszczeniem nawiewów w samochodzie. Możesz w nich liczyć na ozonowanie lub czyszczenie z wykorzystaniem ultradźwięków. Dodatkowo może być potrzebna także wymiana płynów chłodniczych lub filtrów powietrza. Tak kompleksowe usługi czyszczenia nawiewów w samochodzie przywrócą komfort oddychania świeżym powietrzem wewnątrz pojazdu.

Czyszczenie kratek nawiewu

Innym ważnym etapem pielęgnacji układu nawiewu w samochodzie jest czyszczenie kratek nawiewu. Z uwagi na swoją konstrukcję ten element jest niezwykle trudny do czyszczenia. Między częściami kratek zachowano niewielkie odstępy, dlatego trudno dostać się do nich za pomocą tradycyjnych szmatek lub czyścików. Także preparaty w płynie do czyszczenia nawiewów w samochodzie będą w tym przypadku nieskuteczne. Jednak żeby nawiew w samochodzie był odpowiednio funkcjonalny, należy usunąć także kurz z kratek.

Czyszczenie kratek nawiewu może powodować spore trudności, szczególnie jeśli odległości są bardzo małe. Dlatego potrzebne będzie odpowiednie narzędzie, które skutecznie usunie kurz. Nawiew w samochodzie można oczyścić, używając do tego specjalnych szczotek. Takie akcesoria mają podłużny kształt i są rozgałęzione na kilka elastycznych pałąków. Dzięki takiej konstrukcji znakomicie pasują do wąskich przestrzeni. Dodatkowo do trudniejszych zabrudzeń warto zastosować Inside cleaner. Ten uniwersalny środek do pielęgnacji z asortymentu CleanTech sprawdza się przy czyszczeniu wszystkich elementów plastikowych, winylowych czy nawet tapicerki materiałowej. Podczas czyszczenia kratek nawiewu okażą się skuteczne i z łatwością będziesz mógł nimi usunąć kurz i tłuste zabrudzenia.

Sprawdź nasze produkty

Inside cleaner
Interior Dressing
Leather Care Kit
Shot Foam
Leather QD
Leather Protector
APC
Leather Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.