Jak wyczyścić klosz reflektora od środka?
04.01.2021

Jak wyczyścić klosz reflektora od środka?

Porady na tematy motoryzacyjne to nasza specjalność. Tym razem spieszymy z pomocą na temat samodzielnego czyszczenia klosza reflektora od środka. Dlaczego ta wiedza może okazać się dla Ciebie niezwykle przydatna? Przede wszystkim dlatego, że warto tego typu małe, kosmetyczne prace wykonywać samodzielnie. Dają one sporą satysfakcję, zwiększają nasze bezpieczeństwo na drodze, a nie zajmują zbyt wiele czasu. Czyszczenie reflektorów samochodowych od środka nie jest skomplikowaną czynnością i nie wymaga dużego nakładu finansowego. Zatem jak wyczyścić klosz reflektora od środka? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

Brudne reflektory od środka – czym grożą?

Zanim jednak przejdziemy do samego tematu jak wyczyścić lampy samochodowe od środka, musimy wiedzieć, po co to robić. Otóż zanieczyszczone lampy w Twoim aucie wyglądają nieestetycznie, sprawiają, że światło padające z nich jest ograniczone – Ty niedokładnie widzisz, a także kierowcy mijający Twoje auto mogą zauważyć Cię nieco później. Brzmi banalnie, ale czasem rażące zaniedbanie lamp może mieć takie skutki. Oczywiście nie możemy tutaj demonizować – brudne reflektory od środka z pewnością nie są tak niebezpieczne, jak brak ostrożności na drodze czy nadmierna prędkość. Jednak po takiej czynności jak czyszczenie lamp samochodowych od środka na pewno zauważysz sporą różnicę. Warto więc taką drobną pracę w wolnej chwili wykonać.

Jak wyczyścić klosz reflektora od środka?

W jaki sposób zatem tego dokonać? Otóż czyszczenie reflektorów samochodowych od środka będzie wymagało od nas posiadania opalarki. Obecnie większość lamp jest klejonych, zatem trzeba ją odseparować za pomocą tego sprzętu. Możesz go pożyczyć albo kupić – nie jest to drogie akcesorium, a zawsze może się przydać. Za pomocą opalarki klej stanie się plastyczny i z łatwością, bez użycia siły będziemy mogli wyciągnąć reflektor. Pamiętaj, by podgrzewać wyłącznie klej, a nie samą lampę i uważać, by nie doszło do pęknięcia podczas wyjmowania. Gdy już ściągniesz klosz, zauważysz, że znajduje się w niej tzw. odbłyśnik. Jest to bardzo delikatny element, który należy odseparować od szklanej lub plastikowej części lampy.

Następny krok to jej umycie. Jak wyczyścić klosz reflektora od środka? Najlepiej użyć do tego celu specjalnego preparatu, który pomoże rozpuścić nam wszelkie tłuste zanieczyszczenia, w tym nagromadzone szczątki owadów. Samo mycie nie jest skomplikowane – należy jedynie mieć w pamięci to, by nie porysować klosza. Zatem wszelkiego rodzaju miękkie ściereczki z mikrofibry będą tu idealne. 

Czyszczenie reflektorów od środka – co jeszcze warto wiedzieć?

Choć samo to, jak wyczyścić lampy samochodowe od środka nie jest trudne, jednak podczas składania całej lampy musimy uzbroić się w cierpliwość i wiedzę. Składanie reflektorów, szczególnie tych posiadających elektronikę może przysporzyć nam trochę trudów. Uważnie przyglądaj się ściąganiu lampy i zapamiętaj jak najwięcej szczegółów. Możesz na każdym etapie robić zdjęcia.

Podczas takiej pracy, jak czyszczenie lamp samochodowych od środka, warto pamiętać także o delikatności wcześniej wspomnianego odbłyśnika. Jego części chromowane nie powinny być nadmiernie dotykane, by nie straciły one blasku. Jeśli we wnętrzu lampy nie ma elektroniki, nie musimy wyjmować całego odbłyśnika, a jedynie spryskać go płynem do czyszczenia i delikatnie wytrzeć. Natomiast wyjęty odbłyśnik również możemy nie intensywnie spryskać APC rozcieńczonym z wodą, a następnie spłukać pod bieżącym strumieniem. Do tego celu warto posiadać butelkę z atomizerem, czyli tzw. sprayem.

Jak widać, samodzielne czyszczenie reflektorów od środka jest możliwe, a my nie musimy wydawać majątku, by nasze lampy były czyste, a my widoczni na drodze. Oczywiście możemy powierzyć tę pracę specjalistom, którzy posiadają niezbędne do tego celu narzędzia.

Sprawdź nasze produkty

Tech Coat – Ceramic Coat
Cover - Quick Coat
Easyone spray wax
Black gum
Daily Shampoo
Tech Cleaner
Interior Dressing
Inside cleaner
Citrus Foam
Leather Care Kit
Bug OFF!
Shot Foam
Red Dewheel
Leather QD
Leather Protector
APC
Glass Cleaner
Leather Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.