Jak wycenić samochód?
09.11.2020

Jak wycenić samochód?

Sprzedaż samochodu używanego to niełatwe zadanie. Nie tylko musisz znaleźć odpowiedni serwis, gdzie dasz ogłoszenie o sprzedaży, ale także podać choćby orientacyjną kwotę, jakiej za niego oczekujesz.

Tymczasem wycena samochodów używanych dla osoby niezwiązanej z branżą motoryzacyjną to spory problem. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak wycenić samochód, na jakich parametrach oprzeć szacowanie wartości samochodu i czy ogłoszenia bez ceny są dobrym rozwiązaniem.

Jak wycenić samochód używany – czym się kierować?

Przygotowujesz aukcję swojego samochodu, wykonujesz zdjęcia i w pewnym momencie stajesz przed rubryką – cena. Jak wycenić samochód używany? Jaką sumę wpisać, żeby nie odstraszyć klientów, a jednocześnie nie stracić zbyt dużo? Najlepszym rozwiązaniem będzie podpatrzenie konkurencji.

W internecie znajdziesz wiele serwisów aukcyjnych, które ułatwiają kontakt pomiędzy sprzedawcą i kupującym samochód. Przeglądając zawarte w nich oferty, zorientujesz się, jak wycenić auto. Musisz znaleźć podobny samochód do tego, który aktualnie chcesz sprzedać. Często wystarczy w serwisie wpisać markę, rocznik i natychmiast pojawi się wiele ofert z podobnymi modelami.

Szybko zorientujesz się, że ceny pojazdów z tego samego rocznika i wyglądających identycznie różnią się nawet o 50 procent. Jak sprawdzić wartość samochodu na podstawie tak nieprecyzyjnych danych? Musisz doprecyzować je samodzielnie. Wybierz samochody, które mają podobny przebieg do Twojego, charakteryzują się podobnym wyposażeniem czy dodatkami. Często nawet kolorystyka i lokalizacja na mapie kraju może mieć wpływ na cenę pojazdu. Jeśli już znajdziesz kilka takich egzemplarzy, odrzuć wszystkie te w skrajnych cenach i otrzymasz wycenę własnego auta.

Oczywiście od średniej mogą być odstępstwa. Jak wycenić samochód używany, który jest w znakomitym stanie, z niskim przebiegiem i udokumentowanymi serwisami? Takie samochody są bardzo pożądane przez kupujących. Jeśli jeszcze dodatkowo pojazd ma bogate wyposażenie, powinieneś łatwo go sprzedać. Jednak szacowanie wartości samochodu polega na tym, żeby nie stracić wiele na tej transakcji. Dlatego zaproponuj wyższą cenę samochodu, napisz w aukcji o jego zaletach i postaraj się przy wykonywaniu fotografii.

Jak wycenić samochód w gorszym stanie technicznym? Jeśli na przeglądanych aukcjach nie znalazłeś podobnego modelu, od średniej ceny rynkowej odejmij kilkanaście procent. Możesz też napisać w aukcji, że pojazd jest do poprawek lakierniczych lub mechanicznych. Trudna jest także wycena samochodów używanych, których chcesz szybko się pozbyć. Uczestnicy aukcji nie wierzą w informacje, że potrzebujesz pilnie gotówki i chcesz szybko sprzedać auto. Wówczas obniż cenę tylko nieznacznie poniżej średniej, a w czasie ewentualnych negocjacji zgódź się na ustępstwa. 

Profesjonalna wycena samochodów używanych – kogo prosić o pomoc?

Ogłoszenia dotyczące sprzedaży samochodów zazwyczaj czytają osoby zdecydowane na zakup auta. Dlatego szukają pewnych i konkretnych informacji. Jeśli nie wiesz jak wycenić samochód używany lub masz obawy przed podaniem ceny, poproś o wycenę profesjonalistów. Najgorszym rozwiązaniem będzie, jeśli ominiesz szacowanie wartości samochodu i nie podasz ceny przy aukcji. Wówczas niewiele osób zainteresuje się Twoją propozycją, nawet jeśli będziesz miał na sprzedaż ciekawy egzemplarz.

Jak sprawdzić wartość samochodu? Musisz znaleźć kogoś, kto dobrze zna branżę i panujące w niej ceny. Może to być zaprzyjaźniony mechanik samochodowych, czy sąsiad wymieniający samochody kilka razy w roku. Część osób, która nie wie jak wycenić samochód, kieruje się do komisu. To rozwiązanie nie jest zbyt dobre, ponieważ sprzedawca poda zaniżoną cenę, za którą będzie chciał od Ciebie kupić samochód.

Wycena samochodów używanych to jedna z usług, które mogą świadczyć dla Ciebie rzeczoznawcy. Z pewnością poniesiesz jej koszty w wysokości około 100 złotych, ale otrzymasz dokładną wycenę z branżowych katalogów. Jak sprawdzić wartość samochodu za pośrednictwem internetu? Możesz spróbować skorzystać ze stale aktualizowanych informatorów branżowych, takich jak Info-Expert czy Eurotax. Tu musisz liczyć się z opłatą za dostęp.

Jeśli wiesz już jak wycenić auto, pamiętaj także o tym, co może wpłynąć na jego wartość. Najczęściej wyższe ceny osiągają auta zadbane, które poddawane są regularnym procesom pielęgnacyjnym. Możesz użyć do tego profesjonalnych środków do czyszczenia i pielęgnacji z asortymentu CleanTech. Z ich pomocą doprowadzisz samochód do czystości i na długo utrzymasz w stanie zbliżonym do fabrycznego.

Sprawdź nasze produkty

Easyone spray wax
Clean Wheel
Tech Coat – Ceramic Coat
Cover - Quick Coat
Black gum
Daily Shampoo
Tech Cleaner
Interior Dressing
Inside cleaner
Citrus Foam
Leather Care Kit
Bug OFF!
Shot Foam
Red Dewheel
Leather QD
Leather Protector
APC
Glass Cleaner
Leather Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.