Jak prać mikrofibrę?
15.02.2021

Jak prać mikrofibrę?

Dbając o swój ukochany pojazd, nie możemy nie posiadać na własność tego ulubionego, idealnego narzędzia do czyszczenia. Mowa oczywiście o ściereczce z mikrofibry. Dlaczego jest ona tak wyjątkowa i stała się atrybutem każdego detailera? Otóż jak sama nazwa wskazuje, jest ona wykonana z mikrowłókien, niezwykle elastycznych i miękkich fibryn. Są one niesamowicie przyjemne w dotyku nie tylko dla naszych dłoni, ale również dla karoserii naszego auta.

Pranie mikrofibry – dlaczego jest tak ważne?

Ściereczka z mikrofibry bądź ręcznik z mikrowłókien (nazwy te stosuje się zamiennie) stanowią podstawowe narzędzie podczas czyszczenia auta. Dotyczy to mycia zewnętrznego i wewnętrznego. Dlaczego jest ona tak ważna? Ponieważ jest miękka, elastyczna, przez co przede wszystkim nie rysuje gładkich, lakierowanych powierzchni. Za sprawą mikrowłókien jest ona również niezwykle chłonna, przez co z łatwością możemy pozbyć się nadmiaru wilgoci w trakcie suszenia auta. Stanowi zazwyczaj 20% poliamidu i 80% poliestru, ale spotykane są również wyroby z materiałów naturalnych, na przykład z celulozy. Niemniej jednak nie o sam jej skład chodzi, ale o utrzymanie jej w czystości. Dobra mikrofibra to czysta mikrofibra. Brudna ściereczka z tego materiału może posiadać pomiędzy swoimi włóknami małe kamyczki, kurz lub inne elementy, które rysują lakier bądź tapicerkę i plastiki naszego samochodu. Suchy, niewypłukany ręcznik z mikrofibry jest szorstki, co również może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego, by służyła nam jak najdłużej musimy wiedzieć, jak krok po kroku przebiega pranie mikrofibry

Jak prać mikrofibrę, czego unikać?

Zatem jak prać mikrofibrę, by była ona bezpieczna dla naszego auta? Należy regularnie płukać ją i delikatne czyścić w mydlinach połączonych z wodą o temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza. Wysokość temperatury oceniania jest przez producenta, aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko uszkodzenia mikrowłókien. Mydliny to nic innego jak delikatne środki myjące, zawarte w mydle (m.in. szarym, bez barwników i zapachu). Mikrofibrę należy prać ręcznie, a następnie opłukać ją w zimnej wodzie i pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Oczywiście szukając w Internecie informacji na temat tego, jak prać ściereczki z mikrofibry, natkniemy się na odpowiedzi, że można wyręczyć się pralką automatyczną ustawioną na delikatne pranie w temperaturze nie większej niż 40 stopni. Nie należy do prania automatycznego dodawać proszku, wybielaczy i płynów zmiękczających. Najbardziej polecane do tego celu są specjalne detergenty, które już na opakowaniu mają oznaczenie, że są przeznaczone do czyszczenia mikrofibry. Te najczęściej stosowane są w połączeniu z praniem ręcznym.

Co jeszcze warto wiedzieć o praniu mikrofibry?

Oprócz tego, jak prać ręcznik z mikrofibry, powinniśmy wiedzieć, jak się nim posługiwać. Bardzo ważne przed pierwszym użyciem jest usunięcie metki oraz wypranie fibry do osuszania lakieru i rękawic do mycia. By zapamiętać, z czego wykonana jest ściereczka i jak należy ją prać, warto przed wyrzuceniem zrobić zdjęcie etykiety lub opakowania. Doświadczeni specjaliści doradzają posiadanie kilku ściereczek z mikrofibry na własność – do mycia, do suszenia, nakładania preparatów i wosku, w tym np. nasz APC. Nie wolno prać ich razem, by nie przenosić z jednej na drugą różniące się substancje. Dotyczy to również czyszczonych powierzchni w aucie bądź kolejności użycia. Posługując się ściereczką z mikrofibry, zacznij od najmniej zabrudzonego miejsca, by nie przenosić zanieczyszczeń na dalsze elementy karoserii. Jest to szczególnie ważne w trakcie czyszczenia chromowanych części.

Podsumowując, to, jak prać ręczniki z mikrofibry jest niezwykle kluczowe w pielęgnacji auta. Nie możemy dopuścić, by ściereczka traciła swoje cenne właściwości poprzez nieumiejętne pranie, ale nie należy również pozostawiać jej bez konserwacji.

Sprawdź nasze produkty

Tech Coat – Ceramic Coat
Cover - Quick Coat
Easyone spray wax
Black gum
Daily Shampoo
Tech Cleaner
Interior Dressing
Citrus Foam
Bug OFF!
Red Dewheel
APC
Glass Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.