Czym są hologramy na lakierze?

Hologramy na lakierze to nic pozytywnego. Wręcz przeciwnie – zaburzają one estetyczny wygląd auta. Jak zatem dokładnie je opisać? To drobne ryski na lakierze, które załamują światło, przez co karoserii traci blask, a nawet jeśli nadal go posiada, to jest on zaburzony.

Hologramy na lakierze to zmora nie tylko prywatnych właścicieli aut, ale również sprzedawców i profesjonalnych detailerów. Sprawiają, że nadwozie samochodu nie wygląda już tak perfekcyjne i nieskazitelnie. Jest to szczególnie kłopotliwe, gdy chcemy położyć na lakier powłokę ceramiczną. Nie są one na szczęście trwałe i można je nieinwazyjnie usunąć na własną rękę. Istnieje sporo sposobów na to, by się ich pozbyć, co opiszemy w kolejnych akapitach.

Jak powstają hologramy na lakierze?

Zanim jednak przejdziemy do samego usuwania, warto wiedzieć, jak powstają hologramy na lakierze, by w przyszłości uniknąć tego błędu. Powstają one najczęściej w wyniku nieprawidłowego dbania o karoserię. Może być to zarówno mycie auta w myjni automatycznej, jak i ręcznej, z użyciem nieodpowiednich gadżetów, np. nieużywania piany aktywnej do ściągnięcia pierwszego brudu, braku rękawicy z mikrofibry do mycia, nieużywania wiadra z separatorem brudu. Szkodliwe za to jest używanie quickdetailerów i innych wosków na nieumyte auto.

Jeśli sami myjemy swoje auto, możemy spowodować hologramy na lakierze przez szorstką lub brudną ściereczkę. Stąd też zawsze do tego celu polecamy specjalne zestawy do mycia oraz ściereczki z mikrofibry. Wracając do tego, jak powstają hologramy – mogą być one wynikiem niewłaściwego polerowania. Hologramy inaczej nazywane z języka angielskiego „Swirls” często pojawiają się po użyciu źle dobranej gąbki polerskiej. Hologramy po polerce to bardzo częste zjawisko. Chcemy dla naszego samochodu jak najlepiej, jednak przez brak wiedzy i odpowiedniego sprzętu możemy przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak sprawdzić, czy mamy hologramy na lakierze? Najlepiej obejrzeć naszą karoserię pod każdym kątem, z wielu stron w świetle słonecznym, halogenowym, z użyciem lampy inspekcyjnej lub światła z latarki telefonu . Jeśli będziesz miał z nimi do czynienia, z pewnością zauważysz ich okrągły kształt. Z czasem efekt ten się pogłębia, gdy do ryz dostają się inne substancje, np. te stosowane w myjniach automatycznych. Dlatego też warto jak najszybciej rozprawić się z hologramami.

Jak pozbyć się hologramów na lakierze?

Hologramy na lakierze możemy usunąć u specjalistów, ale także samodzielnie. Lakier składa się z kilku warstw, gdzie ta ostatnia je przezroczysta. Jeśli chcemy się tego podjąć na własne ryzyko, możemy za pomocą odpowiedniej polerki, pasty i gąbek zniwelować  je lub usunąć w zależności od ich głębokości i stanu lakieru. Wtedy to światło przestanie się załamywać, a hologramy znikną. Praca z polerką i pastami umiejętności i precyzji. Polega w dużej mierze na polerce, jednak tym razem wykonanej umiejętnie, z głową i odpowiednimi narzędziami.

Czasem pomocne mogą się okazać także cleanery wosku. Cleaner to preparat lekko ścierny, który delikatnie wyrówna powierzchnię lakieru. Przygotowuje powierzchnię auta do nałożenia wosku jeśli nie mamy dostępu do polerki lub pasty. Oczywiście ta druga opcja będzie dla nas mniej kłopotliwa i szybsza w realizacji. Należy też pamiętać, by przeciwdziałać powstawaniu hologramów, ponieważ ścieranie jakiejkolwiek warstwy osłabia lakier.

Podsumowując – hologramy na lakierze nie są kolejnym, modnym motywem na karoserii. To widoczne, załamujące światło rysy, które sprawiają, że nasze auto wygląda nieco gorzej. Jak widać, można je z powodzeniem usunąć.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera