Czyszczenie zacisków hamulcowych
29.11.2020

Czyszczenie zacisków hamulcowych

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów w całym samochodzie. Od jego sprawności zależy bezpieczeństwo użytkowników pojazdu. W związku z tym warto zwrócić szczególną uwagę na wszystkie prace prowadzone w otoczeniu elementów odpowiedzialnych za hamowanie. Jedną z czynności pielęgnacyjnych jest czyszczenie zacisków hamulcowych. W poniższym tekście podpowiemy jak wyczyścić zaciski hamulcowe i czy warto stosować środek do czyszczenia tarcz hamulcowych.

Kiedy przeprowadza się czyszczenie zacisków hamulcowych?

Trudno znaleźć w książkach serwisowych informacje wskazujące, jak często należy przeprowadzać czyszczenie tarcz hamulcowych z rdzy. Także większość autoryzowanych serwisów uzna, że czyszczenie zacisków hamulcowych jest nieopłacalne i lepiej wymienić cały układ. Jednak z punktu widzenia użytkownika samochodu czyszczenie tarcz hamulcowych z rdzy i zacisków jest znacznie tańsze, nawet jeśli będziesz musiał poświęcić na to kilka godzin pracy.

Czyszczenie zacisków hamulcowych z reguły przeprowadza się przy okazji innych prac przy samochodzie. Najczęściej kiepski stan tych elementów dostrzeżesz podczas sezonowej zmiany kół. Wówczas można przeprowadzić także czyszczenie tarcz hamulcowych z rdzy. Takie prace można wykonać również podczas wymiany lub reperacji układu kierowniczego, amortyzatorów, czy innych napraw wymagających zdjęcia koła.

Mechaniczne czyszczenie tarcz hamulcowych z rdzy

Część mechaników może polecić Ci środek do czyszczenia zacisków hamulcowych w płynie. Często jest to z reguły zwykły odrdzewiacz, który nie usunie większych ognisk korozji. Płyn do czyszczenia hamulców sprawdzi się często jedynie na cienkiej warstwie rdzy pokrywającej tarcze. Jednak najczęściej, żeby skutecznie zastosować środek do czyszczenia zacisków hamulcowych i tarcz, cały układ trzeba rozmontować.

Jak wyczyścić zaciski hamulcowe z głębokich ognisk korozji bez ich zdejmowania? Należy zetrzeć nalot, używając do tego szczotki drucianej lub papieru ściernego. Czyszczenie zacisków hamulcowych musisz przeprowadzać akcesoriami ściernymi o różnej gradacji. Tylko wówczas osiągniesz odpowiedni efekt. Jak wyczyścić zaciski hamulcowe, żeby korozja szybko nie powróciła? Możesz pomalować konstrukcję z zewnątrz bezbarwnym lakierem. Pamiętaj tylko o tym, żeby lakier nie dostał się na tarczę, ponieważ wówczas żaden środek do czyszczenia tarcz hamulcowych nie usunie tego zabrudzenia.

Środek do czyszczenia zacisków hamulcowych – co warto użyć?

Wspomniane wyżej sposoby mają za zadanie głównie czyszczenie tarcz hamulcowych z rdzy. Jednak korozja to nie jedyny problem tej części układu hamulcowego. Często tłuste plamy, zabrudzenia z klocków czy pyłu drogowego mogą prowadzić do obniżenia skuteczności hamulca. Do ich usunięcia przyda się mocny środek do czyszczenia tarcz hamulcowych.

 W ofercie CleanTech znajduje się między innymi płyn Red deWheel, który może pomóc w usuwaniu najcięższych zabrudzeń. Można go wykorzystać także jako środek do czyszczenia zacisków hamulcowych z korozji. Taka warstwa powstaje w sytuacjach, kiedy samochód przez dłuższy czas nie jest użytkowany. Płyn do czyszczenia hamulców możesz nałożyć na tarcze, zaciski i elementy konstrukcyjne. Przed założeniem koła nie zapomnij dokładnie wyczyścić tarczy i usunąć resztek spływających zanieczyszczeń. Wówczas unikniesz sytuacji, w której sam środek do czyszczenia tarcz hamulcowych staje się problemem.

Sprawdź nasze produkty

Easyone spray wax
Clean Wheel
Tech Coat – Ceramic Coat
Cover - Quick Coat
Black gum
Daily Shampoo
Tech Cleaner
Interior Dressing
Citrus Foam
Bug OFF!
Red Dewheel
APC
Glass Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.