Czyszczenie piasty w samochodzie
07.11.2020

Czyszczenie piasty w samochodzie

Piasty w samochodzie to elementy konstrukcji, które odpowiadają za prawidłowe prowadzenie koła. Wypielęgnowane piasty oznaczają równomierne zużywanie opon i brak problemów przy pracach serwisowych. Żeby utrzymać tę część samochodu w dobrym stanie potrzebne będzie czyszczenie piasty. Podpowiadamy, czy czyszczenie piasty przy wymianie tarcz jest konieczne i jak czyścić piasty w samochodzie?

Kiedy potrzebne będzie czyszczenie piasty w samochodzie?

Podczas standardowej eksploatacji samochodu z reguły nie zwraca się uwagi na czyszczenie piasty w samochodzie. Ta część schowana jest za konstrukcją felgi, a niejednokrotnie także przykryta z zewnątrz kołpakiem. Dlatego powszechnie czyszczenie piasty będzie potrzebne tylko podczas niektórych prac serwisowych.

Jeśli sam przekładasz koła z oponami sezonowymi, możesz dostrzec problem ze zdjęciem felgi. Zapieczony brud i korozja mogą zmienić nieco średnicę piasty, co spowoduje utrudnienia. Wówczas nieuniknionym procesem będzie czyszczenie piasty w samochodzie. Jeśli nawet uda Ci się zdjąć kolejny raz felgę i założyć nową, po sezonie zimowym możesz już nie dać rady bez pomocy specjalistów. Wówczas czyszczenie piasty będzie droższe o wymianę kół lub zdejmowanie felgi.

Powszechnie zaleca się czyszczenie piasty przy wymianie tarcz hamulcowych. Wówczas wymagane jest czyste środowisko, a na czystej i gładkiej piaście łatwiej jest zamontować tarczę. Czyszczenie piasty przy wymianie tarcz pozwala także na bardziej precyzyjne umieszczenie tarczy w wybranym miejscu. Ułatwi również montaż zarówno tarczy, jak i dociskanej do niej felgi.

Jak przeprowadzić czyszczenie piasty?

Niezależnie od tego, czy czyszczenie piasty w samochodzie powierzysz specjaliście, czy podejmiesz się tego samodzielnie, prace przeprowadza się w podobny sposób. Nie ma lepszego rozwiązania niż mechaniczne czyszczenie piasty.

Prace powinieneś rozpocząć od usunięcia koła i tarcz hamulcowych. Czyszczenie piasty w samochodzie polega na starciu ognisk korozji i nalotu powstałego z przylepionego pyłu z tarcz. Czyszczenie piasty należy rozpocząć od usuwania większych źródeł korozji za pomocą pilnika. Następnie prace można prowadzić za pomocą szczotek drucianych montowanych do wiertarki. Czyszczenie piasty w samochodzie powinno obejmować także element, do którego mocowane są tarcze hamulcowe.

Podczas czyszczenia piasty przy wymianie tarcz nie używaj twardych akcesoriów do cięcia lub polerowania stali. Mogą one uszkodzić nie tylko piastę, ale także konstrukcję do mocowania tarcz. Zmniejszona średnica otworów spowoduje, że nie uda Ci się wsunąć do nich śruby. Wówczas poza czyszczeniem piasty będziesz musiał jeszcze wyfrezować otwory. Wszystkie prace przeprowadzaj z użyciem miękkich i elastycznych materiałów ściernych.

Czyszczenia piasty przy wymianie tarcz nie powinno się wykonywać z użyciem żadnych preparatów w postaci płynów czy past. Część osób stosuje odrdzewiacze, jednak takie środki nie są w stanie usunąć wszystkich zabrudzeń i grubszych ognisk rdzy. Preparaty pielęgnacyjne można zastosować po zakończeniu czyszczenia piasty w samochodzie. Wówczas stosowane są środki zabezpieczające przed pojawianiem się korozji. Zapobiegną one czyszczeniu piasty w najbliższej przyszłości.

Sprawdź nasze produkty

Easyone spray wax
Clean Wheel
Tire and Rubber Cleaner
Black gum
Tech Coat – Ceramic Coat
Cover - Quick Coat
Daily Shampoo
Interior Dressing
Tech Cleaner
Citrus Foam
Bug OFF!
Red Dewheel
APC
Glass Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.