Czym pomalować plastiki w samochodzie?
22.01.2021

Czym pomalować plastiki w samochodzie?

Częsta ekspozycja na słońce, wymiana kokpitu, chęć zmiany, mocne uderzenie… powodów małych i dużych uszkodzeń plastików, zarówno na zewnątrz, jak i w środku auta może być wiele. Niezależnie jednak od przyczyny, warto wiedzieć, w jaki sposób i czym pomalować plastiki w samochodzie. Nie musimy od razu z tak niewielkim uszkodzeniem szukać pomocy u specjalisty. W naszym krótkim poradniku opiszemy krok po kroku jak to zrobić samodzielnie.

Plastiki w aucie – gdzie się znajdują?

Zanim dokładnie podamy informacje czym pomalować plastiki w samochodzie, należy sprawdzić, gdzie dokładnie są one montowane. Otóż o ile spora część zderzaka w aucie jest plastikowa, zarówno przedniego, jak i tylnego, to najwięcej elementów plastikowych znajduje się wewnątrz pojazdu. Jest to niezwykle kruchy materiał, zatem wiadome jest, że nie może stanowić większej części nadwozia. Stąd też opisując konserwację, naprawę i malowanie plastików w aucie, skupimy się przede wszystkim na tych wchodzących w środek samochodu. W dużej mierze deska rozdzielcza, tunel środkowy, uchwyty i inne elementy wnętrza auta są wykonywane z tworzyw sztucznych. Warto o nie zadbać, odpowiednio zakonserwować i pomalować, by nasza podróż była komfortowa, a żaden nieestetyczny, przeszkadzający nam element plastiku nie wpłynął na nasze samopoczucie w aucie.

Malowanie deski rozdzielczej – w jakim celu?

W samochodzie częściej zdarzają się nam zewnętrzne uszkodzenia niż wewnętrzne. Te drugie zazwyczaj są wynikiem nieodpowiedniej konserwacji, czyszczenia, a nawet częstej ekspozycji na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, w tym promieni UV. Aby tego uniknąć możemy zastosować Interior Dressing od Cleantech z filtrem UV – jest antystatyczny i pielęgnuje plastiki oraz tworzywa sztuczne. To słońce najczęściej sprawia, że nasz kokpit w aucie staje się bledszy, matowy, a nasze siedzenia nabierają jaśniejszych przebarwień. Siła słońca sprawia również, że plastiki są mniej odporne na użytkowanie, są giętkie, elastyczne i skłonne do łamania. Widząc, że nasze wnętrze nie wygląda już tak jak przed laty, powinniśmy zdecydować się na malowanie deski rozdzielczej we własnym zakresie. Po pracy odczujemy nie tylko satysfakcję, ale również będziemy mogli podziwiać nowe, odświeżone wnętrze naszego ulubionego pojazdu. 

Malowanie plastików samochodowych – jak przebiega?

Malowanie plastików samochodowych w pierwszej kolejności wymaga dobrego wyczyszczenia i odtłuszczenia elementów z tworzywa sztucznego za pomocą Inside Cleaner. Po tym etapie nie możemy dotykać części, które będziemy malować. Tutaj świetny okaże się lakier do deski rozdzielczej, który pokryje nasze plastiki powłoką kamuflującą rysy i małe uszkodzenia.. Dzięki temu nie będziesz musiał wydawać fortuny na lakier do deski rozdzielczej u fachowców działających stacjonarnie. Kolejny krok to konserwacja plastików, której możesz dokonać również za pomocą dedykowanych produktów. Są to najczęściej dressingi (używane również do pogłębienia barwy) i mleczka do czyszczenia auta posiadające substancje tworzące na powierzchni plastiku specjalną warstwę ochronną.

Farba do kokpitu samochodowego – czym jest?

Szukając informacji na temat malowania plastików w aucie, z pewnością natkniesz się na taki produkt jak farba do kokpitu samochodowego. Jest to swego rodzaju lakier, o którym wspominaliśmy w akapicie powyżej, z tą różnicą, że lakier do deski rozdzielczej może być bezbarwny, a farba zazwyczaj posiada delikatny kolor. Są one jednak stawiane na równi, a ich nazwy stosowane są wymiennie. 

Jak widać, samo malowanie deski rozdzielczej nie jest trudne, jednak wymaga naszego czasu, niewielkich umiejętności, narzędzi i preparatów. Mamy nadzieję, że nasz artykuł choć trochę przybliżył Wam ten temat.

Sprawdź nasze produkty

Tech Coat – Ceramic Coat
Cover - Quick Coat
Easyone spray wax
Black gum
Daily Shampoo
Tech Cleaner
Interior Dressing
Inside cleaner
Citrus Foam
Leather Care Kit
Bug OFF!
Shot Foam
Red Dewheel
Leather QD
Leather Protector
APC
Glass Cleaner
Leather Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.