Czym odtłuścić powierzchnię przed malowaniem ?
27.07.2020

Czym odtłuścić powierzchnię przed malowaniem ?

Przygotowanie samochodu do malowania do połowa sukcesu przy wykonywaniu prac odnawiających. Samo zastosowanie farby nie gwarantuje udanego zakończenia projektu.

Jeżeli zostanie ona naniesiona na nieprzygotowane, brudne podłoże efekty tego mogą być opłakane, dlatego tak ważne jest przygotowanie samochodu do malowania. Jednym z najważniejszych zabiegów jest tutaj odtłuszczanie lakieru, dzięki któremu powierzchnia staje się czysta, chłonna i podatna na wszelkiego rodzaju zabiegi. Odtłuszczanie lakieru jest więc rzeczą bardzo ważną, jeżeli konieczne jest powtórne malowanie w miejscach, które zostały źle polakierowane, „złapały” brud lub nierówności. Odtłuszczanie polega na usuwanie wszelkich brudów, które mogły zostać po szlifowaniu, na przykład kurzu, który osiadł i już pozostał na powierzchni. Dzięki odtłuszczaniu lakieru w miejscach, które zostaną na nowo pomalowane możliwe jest uniknięcie różnych defektów, na przykład tzw. kraterów.

Wiele osób na forach internetowych dotyczących motoryzacji pyta o to, czym odtłuścić powierzchnię przed malowaniem i pytanie to jest bardzo ważne, bo znalezienie na nie odpowiedzi pozwala wyeliminować błędy, które mogą rzutować na efekt końcowy. Często dzieje się tak, że ci, którzy nie wiedzą, czym odtłuścić powierzchnię przed malowaniem, używają specyfików zostawiających na powierzchni tłuste plamy, co skutkuje złą przyczepnością lakieru, możliwością jego odpadnięcia. Tak więc czym odtłuścić lakier, który będzie poprawiany, czym odtłuścić powierzchnię przeznaczoną do malowania? Spróbujemy na te pytania odpowiedzieć, doradzając wszystkim tym, którzy decydują się na samodzielne malowanie elementów karoserii.

Czym odtłuścić metal przed malowaniem?

Większość metalowych elementów karoserii samochodu jest przynajmniej raz w czasie użytkowania lakierowana. Pytania o to, czym odtłuścić metal przed malowaniem są bardzo często zadawane przez amatorów, wszystkich tych, którzy zabierają się do czynności malowania po raz pierwszy. Niektórzy z doradców sugerują, że benzyna ekstrakcyjna do odtłuszczania nadaje się bardzo dobrze. Czy tak jest w rzeczywistości, czy jest to dobry środek i nie wywołuje żadnych niepożądanych skutków? Jak wynika z doświadczeń wielu kierowców benzyna ekstrakcyjna do odtłuszczania stosowana jest od bardzo dawna. Jedni ją chwalą, drudzy krytykują. Niektórzy uważają, że zostawia ona na lakierze matowe smugi, inni twierdzą, że te zmatowienia znikają po jakimś czasie, a benzyna nie działa na lakier żrąco, bo go nie rozpuszcza. Co więc o tym myśleć, czym odtłuścić metal przed malowaniem? Czy na pewno benzyną ekstrakcyjną? Pewien lakiernik twierdzi na przykład, że zostawia ona tłuste plamy na powierzchni metalowej, w związku z czym metal pod malowanie jest już zabrudzony. Pytanie o to, czym odtłuścić lakier, pozostaje otwarte. Do odpowiedzi na nie przybliży nas na pewno wprowadzenie tutaj kolejnego specyfiku, który stosują niektórzy zastanawiający się na tym, czym odtłuścić powierzchnię. Chodzi nam tutaj o zmywacz silikonowy.

Zmywacz silikonowy czy benzyna ekstrakcyjna?

Ten specyfik wydaje się stworzony do odtłuszczania ze względu na cechy, których nie posiada benzyna. Ma on dobrany odpowiednio czas odparowywania. Fakt ten sprawia, że na powierzchni malowanej nie powstają smugi, jak ma to miejsce w przypadku stosowania rozcieńczalników czy benzyny. Dylemat – zmywacz silikonowy czy benzyna ekstrakcyjna jest więc łatwy do rozwiązania. Oczywiście, że zmywacz, który bardzo skutecznie usuwa tłuszcz, wosk, silikon, różne oleje, kurz itp. Wspomniane już przez nas defekty, jakie mogą powstać podczas lakierowania – kratery silikonowe – są do uniknięcia właśnie dzięki zastosowaniu zmywacza, który również zwiększa przyczepność emalii nawierzchniowej. Odpowiedź na pytanie, czym odtłuszczać powierzchnię, lakier wydaje się prosta. Dylemat: co lepsze – zmywacz silikonowy czy benzyna ekstrakcyjna, został rozwiązany.

Sprawdź nasze produkty

Daily Shampoo
Cover - Quick Coat
Easyone spray wax
Black gum
Tech Cleaner
Interior Dressing
Citrus Foam
Bug OFF!
Red Dewheel
APC
Glass Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.