Cieniowanie lakieru – czym jest, jak się je wykonuje?
27.07.2020

Cieniowanie lakieru – czym jest, jak się je wykonuje?

Cieniowanie lakieru to zabieg mający na celu takie przejście ze starej powierzchni karoserii do nowej, by niemożliwe było ich odróżnienie.

Czyli, w dużym skrócie, cieniuje się powierzchnię, by nowa warstwa lakieru nie odróżniała się w ogóle od starej, by samochód wyglądał jednolicie, żadna jego część nie odróżniała się od drugiej. Cieniowania dokonuje się w trakcie rekonstruowania lakierowanej powierzchni. Jest bowiem prawie w ogóle niemożliwe dostosowania koloru w stu procentach takiego samego jak w oryginale. Cieniowanie lakieru bezbarwnego jest więc czynnością konieczną zawsze tam, gdy samochód lakierowany był po stłuczce, po dużych zadrapaniach czy też ubytkach lakieru.

Cieniowanie lakieru samochodowego jest procesem delikatnym i wymagającym od wykonującego tę czynność pewnej wiedzy i praktyki. Musi on wiedzieć, jak zrobić przejście lakieru na samochodzie, co nie jest sprawą zawsze prostą. Nawet zawodowi lakiernicy mają z tym problemy, a przecież to oni powinni robić to „z zamkniętymi oczami”. Jeżeli ktoś nie wie, jak zrobić przejście lakieru na samochodzie, niech lepiej nie zabiera się za cieniowanie lakieru samochodowego.

Teraz przyjrzyjmy się temu, jak wygląda cieniowanie lakieru samochodowego krok po kroku. Cieniowanie lakieru bezbarwnego najlepiej zacząć od przygotowania narzędzi i materiałów, przyda się więc zmywacz silikonowy, włóknina, pasta matująca, gąbka lakiernicza do cieniowania, żywica do cieniowania, lakier. Gąbka lakiernicza do cieniowania ma zapewnić szczelność otwierających się części karoserii, uchronić przed dostaniem się mgiełki natryskowej farby bez widocznych połączeń lakieru. Cieniowanie lakieru akrylowego zaczyna się od oczyszczenia powierzchni, na której ma być położony, a następnie zmatowieniu jej. Jeśli cieniowanie lakieru samochodowego krok po kroku ma być wykonane solidnie, należy w następnej kolejności załadować pistolet żywicą do cieniowania o doskonałej jakości. Dlaczego? Właściwości żywicy pozwalają na dobre zachowanie cząstek lakieru, co przekłada się na jego żywotność. Nakładanie żywicy powinno odbywać się sprawnie i szybko. Cieniowanie lakieru akrylowego jest procesem delikatnym, każdy więc powinien w jego trakcie wykazać się cierpliwością i spokojem.

Cieniowanie lakieru metalicznego

Jeżeli pracą do wykonania na powierzchni karoserii jest cieniowanie lakieru metalicznego czy cieniowanie lakieru srebrnego, proces wygląda trochę inaczej. Ułożenie cząsteczek srebra i miki powoduje, że wpływają one na odcień koloru. Może być on różny w zależności od tego, z jakiej perspektywy patrzy się na samochód. W takim przypadku stosuje się blender do cieniowania lakieru, czyli czystą bazę bez żadnych pigmentów. Blender do cieniowania lakieru działa tak, że pozwala on na dokładniejsze ułożenie się cząstek srebra i miki w przestrzeni cieniowania. Cieniowanie lakieru metalicznego wymaga też, by zastosowany został rozpuszczalnik do cieniowania, jak go stosować i kiedy warto także wiedzieć, by nie zepsuć pracy. Jeżeli chodzi o cieniowanie lakieru srebrnego należy zastosować dedykowany rozpuszczalnik bazowy, który powoduje, że cząsteczki srebra i miki lepiej układają się na powierzchni. Podkreślamy więc jeszcze raz, że do pracy potrzebny jest blender i rozpuszczalnik do cieniowania, jak stosować te dwa specyfiki wyjaśniliśmy właśnie przed chwilą.

Sprawdź nasze produkty

Daily Shampoo
Cover - Quick Coat
Easyone spray wax
Black gum
Tech Cleaner
Interior Dressing
Citrus Foam
Bug OFF!
Red Dewheel
APC
Glass Cleaner

Chcesz wiedzieć więcej?

Śmiało, napisz do nas na maila lub w mediach społecznościowych.